Kakend lasteraamatust “Aasta ringi Pettsoni ja Findusega. Õpi ja katseta looduses”

Õppetükid aias ja metsas

„Mis tükid? Kas keegi on need katki teinud ja me õpime neid nüüd parandama?“

„Ei, Findus, miski pole katki. Nii lihtsalt öeldakse.“

„Hm, üsna rumal komme igatahes. Minu meelest.“


Eva-Lena Larsson, Kennert Danielsson "Aasta ringi Pettsoni ja Findusega. Õpi ja katseta looduses"Eva-Lena Larsson, Kennert Danielsson “Aasta ringi Pettsoni ja Findusega. Õpi ja katseta looduses”

Neil, kes on Pettsoni ja Findusega juba tuttavad, on selge, et IGAV ei hakka nendega kunagi. Aga selles raamatus ei räägita meile mõnda lugu sellest, mis on nendega juba juhtunud, vaid saad kõike teha KOOS nendega. Seda ei jõua kohe üles lugedagi, millega Pettson ja Findus siin raamatus tegelevad. Näiteks õpid koos nendega, kuidas taaskasutada jõulupuud, JÄÄTISEpulkadest maja ehitada, toataimi ümber istutada, MAITSEtaimi kasvatada, jäälaternat teha, makaronidest kunstiteoseid või KÄBIDEST mänguloomi meisterdada, putukatele HOTELLI ehitada, ise lõhnavett teha (nii et ka kanadele jätkuks), marjaKOOKI  küpsetada, männikoorest laevukesi ujutada, rohuKÕRREST vilet puhuda, seeni ja ÕUNU kuivatada, ürdisoola purki panna, niiskusemõõtjat leiutada, tuule tugevust mõõta, lindudele PESAkasti ehitada, sibulakoortega LÕNGA värvida, uurida, kuidas KOMPOST tekib …

Siin jätkub ettevõtmisi terveks aastaks, iga kuu jaoks sobivat tegevust nii toas kui õues. Kõik ei saa otsekohe valmis, vaid mitmed asjad nõuavad kannatlikkust ja ootamist. Kui sõber oma kodus omaette katsetab, saate pärast tulemusi võrrelda. Kellel tuleb ilusam võlutulp või värvilisem lillepilt? Kelle söögimajas käib talvel rohkem linde?

Tore on ka see, et Pettsoni ja Finduse leiutisi ja meisterdusi saab teha nendest asjadest, mis on kodus olemas. Nii pole vaja mingeid asju juurde osta, vaid saab taaskasutada juba olemasolevat. Ökonoomne ja ökoloogiline!

Raamat sobib hästi lasteaia või algkooli õppetundide elavdamiseks, aga miks mitte ka kodus vanaisa ja vanaemaga või õdede-vendadega järele proovimiseks. Findus juba oskab kõik kaasa haarata!

Loe lähemalt!


Pettsoni ja Finduse septembriaskeldused

Sügis on käes. On endiselt üsna soe ja iga ilus päev tuleb ära kasutada. Varasügisel on palju nautimisväärset: maitsev aedvili, puuviljad ja pähklid.

Seente kuivatamine
Kas sulle meeldib metsas seenel käia? Kui suvi on olnud soe ja vihmane, on septembris rikkalikult seeni oodata. Tavaliselt seeni praetakse, marineeritakse või pannakse sügavkülma. Vanasti, kui elektrit ega külmikuid veel ei olnud, seeni soolati ja kuivatati. Kuivatatud seeni on väga mugav kasutada – peotäis seeni tuleb lihtsalt kastme sisse pudistada. Kui tahad kuivatatud seeni praadida, tuleb neid enne vees leotada.

Kõigepealt puhasta seened ja lõika suuremad seened viiludeks. Lüki seened traadile ning riputa sooja ja kuiva kohta, kuni need pole enam pehmed. Hoia kuivatatud seeni purgis. Seal säilivad need kogu talve.

Tuulemõõtja

Kuspoolt tuul puhub ja kui tugev see on? Seda võib mõõta tuulelipu või tuulesokiga. Tuulesoki saad ise teha. Painuta traadist umbes 10–30 sentimeetrise läbimõõduga rõngas. Rõnga keskele tee terastraadist rist ja põimi traat sellest läbi, et see oleks tugevam. Nii tekib traadist silmus. Nüüd õmble õhukesest, aga tugevast kangast koonus. Koonuse tipp jäta lahti, et tuul pääseks sealt välja ega rebiks koonust katki. Koonuse laiem ots õmble terassilmuse külge kinni.

Kui sul on õues mängumaja, kuur või värkstuba, saad selle katusele panna pika ridva ja siis oma tuulemõõtja selle külge kinnitada. Kinnita tuulemõõtja nii, et see saab igas suunas pöörelda. Siis ei lenda see tuulega minema.

Vihmamõõtja

Vihmamõõtjaks sobib tühi plastpudel. Korki pole vaja, selle võid pakendiringlusse ära visata. Lõika pudel keskelt pooleks. Ülemisest poolest saab lehter, mis tuleb alumise poole sisse suruda (nagu pildil näed). Lehter takistab tolmu, prügi ja putukate sattumist pudelisse.

Sea pudel kindlale alusele, nii et see ümber ei kukuks. Pärast vihma võta joonlaud ja mõõda veetaset pudelis. Mitu millimeetrit on sadanud?

„Findus, tule vaata, kui vali tuul väljas puhub!” hüüdsid krähmud puukuuri tormates ärevalt. Mitu kana Prillaga eesotsas jooksid valjult kaagutades kanalasse peitu. Findus kuulis, kuidas Pettson värkstoa ukse lahti keeras ja seal midagi kolistama hakkas. Neil käis nimelt võistlus, kumb mõtleb välja terasema idee tuule tugevuse mõõtmiseks. „Parim ettepanek võidab!” hüüdis Pettson aknast. Findus seisis keset õue. Oluline, et keegi teda ei märkaks, sest muidu varastab mõni uudishimulik krähmu või kana tema hiilgava idee. Pealegi ei olnud ta kindel, kas Pettson üldse lubab tal oma vana jalgratast kasutada. Praegu kolistas Pettson värkstoas ja Findus hiilis üle õue. Ta pööras jalgratta tagurpidi. Ratas oli küll raske, aga ta sai sellega hakkama. Siis tõi ta teipi.

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives