Rahva Raamat Arvamusfestivalil

af_2016_sinine_aasta_paide
Arvamusfestival ja Rahva Raamatu aed tulevad taas!
12.-13. augustil toimub Paide Vallimäel neljas Arvamusfestival ja Rahva Raamatu aias toimuvad uued vestlusringid armastatud kirjanikega, põnevad diskussioonid kirjandusest ning mitmete raamatute esmaesitlused!

Tänavune raamatuaed on pühendatud Anton Hansen Tammsaare raamatu “Tõde ja õigus” 90ndale sünnipäevale ning sellest tulenevalt räägime me nii sellest, kas tuleviku raamatukogud on pilvedes või ratastel, kui ka sellest, et kas tõde on õigus ning kuidas sünnib müüt. Jutuks tulevad ka Tammsaare müütilised naistegelased ning müüdi tekkimise üle diskuteerivad “Tões ja õiguses” Karinit mänginud näitleja Katrin Saukas ja lavastaja Merle Karusoo ning modereerib A.H. Tammsaare muuseumi juht Maarja Vaino.

Kui mullu oli raamatuaias kaks esmaesitlust, siis tänavu on neid koguni neli: Contra tutvustab oma Väino Laisaaruut raamatut “Minu Läti”, reisisaadete juht Väino Laisaar esitleb oma augustis ilmuvat raamatut “4×4 reisid – Elu läbi kolme silma”. Harald Rajametsa tõlgitud Dante teost „Jumalik komöödia. Purgatoorium”  tutvustab  raamatule saatesõna kirjutanud ja kommenteerinud  Ülar Ploom.
Tervisliku toidu propageerija Margit Härma esmaesitleb oma uut raamatut „Köögiviljarikkad road. Kuidas küpsetada Trooja hobust”.

Raamatuaias on oodata kümmet põnevat vestlusringi, kus osaleb üle paarikümne avaliku elu tegelase, kirjaniku ja kultuuriteadlase, sealhulgas tuleb jutuks nii tervise- kui reisikirjandus, räägime ajaloost ja keelatud kirjandusest, semiootikud arutlevad kirjanduse ja ilu teemadel.

Eraldi esiletoomist väärivad laupäeval toimuvad diskussioonid kärgperedeKatrin saali saul teemal (vestlevad Katrin Saali Saul ja Tiit Kõnnussaar) ning miks tervisekirjandus vallutab edetabeleid (arutlevad kirjanik ja doktor Adik Levin ning Hiina meditsiini arst ning qigongi õpetaja Rene Bürkland).
Hästi põnevat arutelu on oodata laupäeva õhtul kell 17 kui toimub lotmandiskussioon “Keelatud kirjandus läbi ajaloo – ehk mida on müüdud ning mida keelatud nii eile kui täna? Mis on tsensuur? Miks midagi keelatakse, kas peaks üldse kirjandust kui sellist keelustama?” Vastaval arutelul diskuteerivad kirjandusteadlane ja semiootik Mihhail Lotman, eesti ajaloolane Ivo Juurvee ja saksa ajaloolane Olaf Mertelsmann; modereerib ajakirjanik Indrek Treufeldt.

ilmasrLisaks tutvustab Ilmar Taska oma hiljuti ilmunud romaani “Pobeda 1946”, mis on juba tekitanud meedias palju positiivset vastukaja. Ilmar Taska kõrvutab tänapäeva kriitilisi sündmusi ajalooga ning kõneleb ka oma muljetest Londonis, kus viibis kogumiku “Best European Fiction” esitlusel suurimas raamatupoes Waterstones Piccadilly.

Rahva Raamatu raamatuaed – pühendusega Tõe ja õiguse 90. aastapäevale

Reede, 12.08
12.30–13.30 ”Tuleviku raamatukogu – pilvedes või ratastel?!”
Otsime vastuseid küsimustele, kuhu kulgeb tänapäeva raamatukogu: kas see jääb traditsiooniliseks või vajab suuri muutusi, kas tulevik on raamatukogubusside päralt, kas e-raamat tungib jõuliselt raamatukogudesse, millised raamatud mõjutavad lugejaid, kas teemamuuseumide olemasolu on abiks õpetajatele ja kas need innustavad lugema.

13.30–14.00 Ilmar Taska: kuidas filmimehest kirjanik sai
Ilmar Taska on tunnustust leidnud nii filmi, teatri, televisiooni kui ka kirjanduse valdkonnas. Varem on ta avaldanud lühijutukogumiku ”Parem kui elu”, tänavu ilmus tema debüütromaan ”Pobeda 1946”. Taska lühijutt ”Bannõi põiktänav” valiti hiljuti kogumikku ”Best European Fiction 2016”.

14.00–15.00 „Kas tõde on õigus ehk kuidas sünnib müüt?“
Muuhulgas tulevad jutuks Tammsaare müütilised naistegelased ning müüdi tekkimine ”Tõe ja õiguse” näitel. Osalevad lavastaja Merle Karusoo ning ”Tões ja õiguses” Karinit mänginud näitleja Katrin Saukas. Modereerib A. H. Tammsaare muuseumi juht Maarja Vaino.

15.00–16.30 „Ei saa me läbi Lätita“
Sõna saavad kirjanikud Contra ja Justin Petrone. Contra tutvustab oma äsjavalminud raamatut ”Minu Läti”.

16.30–17.30 Eesti missioonisõduri pihtimused
Raamatu „Missioonisõdurina Aafrikas“ autor Kristo Pals räägib oma elu ja raamatu teemadel ajakirjaniku ja rännuraamatute autori Ivar Soopaniga.

17.30–18.30 Raamatu 4×4 reisid – elu läbi kolme silma esmaesitlus
Reisisaate ”4×4” juhi ja rännumehe Väino Laisaarega  vestleb kirjanik ja rändaja Epp Petrone. Lisamaiuspalana toob Epp oma India rännakutelt tutvustamiseks kaasa imekauneid kive.

Laupäev, 13.08

12.00–13.00 Miks vallutab tervisekirjandus edetabeleid?
Tervise ning kirjanduse teemadel arutlevad kirjanik ja doktor Adik Levin ning Hiina meditsiini arst ja qigong’i õpetaja Rene Bürkland. Modereerib ajakirjanik Indrek Treufeldt.

13.30–15.00 TLÜ Kirjastuse vestlusring Kirjandus ja ilu
Mullu möödus Dante sünnist 750 aastat. Juunis ilmus eesti keeles tema olulisimaks peetud teose ”Jumalik komöödia” teine raamat ”Purgatoorium”. Semiootik Mihhail Lotman, kirjandusteadlane ja luuletaja Ülar Ploom ning semiootik ja kirjanduskriitik Mihkel Kunnus arutlevad klassikaliste tekstide fenomeni üle ning mõtisklevad nende seostest nüüdisaja ja igavikuga. Arutelule järgneb Dante teose ”Jumalik komöödia. Purgatoorium” esitlus.

15.00–16.00 Kuidas läbi viia muutusi?
Tervisliku toidu propageerija Margit Härma esitleb oma uut raamatut ”Köögiviljarikkad road. Kuidas küpsetada Trooja hobust”.

16.00–17.00 Kärgpered – kas kirjandus avitab?
Arutlusele tulevad teemad, mille ”Eluterve kärgpere käsiraamat” ühiskondlikus plaanis teravalt fookusesse on tõstnud: kas enese õnne hinnaga võib lahkuda suhtest ja valmistada ülejäänud perele valu; kelle oma on laps pärast lahutust; kas üksi jäänud partneril on õigus keelata suhtest lahkunud partneril integreerida last oma uude suhtesse; milline elukorraldus tekitab lapsele pärast vanemate lahkuminekut ja kärgpere moodustamist kõige väiksemaid hingehaavu. Arvamust avaldavad psühhoterapeudid  Tiit Kõnnussaar ja Katrin Saali Saul (”Eluterve kärgpere käsiraamatu” autor). Modereerib Bestselleri konkursi projektijuht Herdis Ojasu.

17.00–18.00 Keelatud kirjandus läbi ajaloo ehk mida on müüdud ning mida keelatud nii eile kui ka täna
Otsime vastuseid küsimustele, mis on tsensuur, miks midagi keelatakse ning kas kirjandust kui sellist üldse peaks keelustama. Diskuteerivad kirjandusteadlane ja semiootik Mihhail Lotman, ajaloolased Ivo Juurvee ja Olaf Mertelsmann. Modereerib ajakirjanik Indrek Treufeldt.

Rahva Raamatu aias on müügil ning saab osta kõigi kohapeal üles astuvate kirjanike raamatuid ning kirjanikelt soovi korral raamatu sisse autogrammi küsida.

Kui tahad, et Paides kõlaks vaba ja iseseisev mõte võimalikult mugavates tingimustes, toeta Arvamusfestivali Hooandjas! Hoogu saad anda siin!

Loe Arvamusfestivalist lähemalt: www.arvamusfestval.ee

Miks osaled Arvamusfestivalil?

Maarja Vaino:
“Arvamusfestivalil on raamatuala minu meelest üks olulisemaid paiku: raamatud ja lugemine peaksid ju olema igasuguse arvamise eelduseks, panema inimese kõigepealt mõtlema ja alles seejärel end väljendama.
Mul on hea meel, et seekord on raamatuala “Tõe ja õiguse” aasta puhul pühendatud Tammsaarele. Tammsaare oli ka viljakas publitsist, kes avaldas leheveergudel sageli arvamust ühiskondlikel teemadel. Lõppude lõpuks on ka Tammsaare ilukirjanduslik looming üks korralik arvamusfestival, sest tema rikkalik tegelasgalerii on ju väga jutukas ja esindab palju erinevaid seisukohti. Tammsaare tegelased mõjuvad alati vahetult ja aktuaalselt. Võib öelda, et Tammsaare kõneleb alati olevikus, sest on ära tajunud elu süvakihistused, mis vaatamata aegade muutumisele on alati olemas, mõjutavad meie elu ja seetõttu pakuvad meile huvi. Ühtlasi on see muutnud Tammsaare ka kirjanikuks, kelle puhul võib rääkida omailmast ja müütide loomisest.
Minu meelest on Tammsaare loomingus erakordselt olulisel kohal müütilise mõõtmega naiskangelannad, kes paistavad sageli olevat need, kelle kätte Tammsaare annab lõpuks otsustuse elu ja surma, tõe ja õiguse üle. Loodan, et vestlusringis suudame Hele Kõrve, Katrin Saukase ja Merle Karusooga neile naistegelastele pisut lähemale astuda ja nende erinevaid rolle avada.”

Väino Laisaar:
“Tulen Arvamusfestivalile, kuna täpselt sellel ajal ilmub minu esimene raamat “4×4 reisid. Elu läbi kolme silma” ja festival annab mulle suurepärase võimaluse oma raamatut inimestele nö lähemale tuua ja sellest rääkida. Kuna ma varem pole Arvamusfestivalil osalenud, siis ootan seda põnevusega, et saada uusi kirjandusalaseid elamusi. Ise plaanin rääkida oma reisidest – kuidas selline elu välja näeb, mida olen reisidest kirjeldanud oma raamatus ja kuidas see kõik on mõjutanud minu elu üldiselt”

Ivo Juurvee:
“Arvamusfestival on fenomen nii meil kui mujal ja sellel osalemine on aukohus – patt oleks omal erialal arvamuse avaldamisest keelduda, kui selleks võimalust pakutakse.
Tekstide keelamist või tsenseerimist on ajalooliselt põhjustanud ühelt poolt kõlbluse või riigisaladuse kaitse ning teiselt poolt poliitika ja ideoloogia. Kõike neli varianti on keeruliselt defineeritavad ja veel keerulisemalt kodifitseeritavad, loomulikult on erinevused suured ka kultuuriruumiti. Asja ei tee lihtsamaks seegi, et keelamist ideoloogiast või poliitikast lähtuvalt on tihtipeale looritatud jutuga moraali või avaliku korra kaitsest. Uuem, aga mitte vähem vastuoluline, on piirangute kehtestamine üksikisiku privaatsuse kaitseks.”

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives