Mõned raamatud sööbivad mällu teravamalt kui teised ja nende sõnum jääb lugejaga kaasas käima. Eesti suurima ja edukaima telefonimüügifirma Müügimeistrite AS juhatuse liige Tarmo Laus reastab just 5 sellist raamatut.
5. Burton G. Malkiel: Sattuman kauppa Wall Streetilla
Algselt 1973. aastal ilmunud raamatu juba üheksas uustrükk on igakordselt täiendatud ja ajakohastatud vastavalt maailmamajanduses ja aktsiabörsidel toimuvale. Loetud uustrükk on värskenduskuuri saanud ja uuesti ilmunud Soomes aastal 2007. Raamat sattus minu kätte suhteliselt juhuslikult Helsingis raamatupoes aega viites ja midagi harivat lugeda otsides. Inglisekeelne versioon raamatust kannab pealkirja: „Random walk down Wall Street“. Oli just tubli masu aeg ja maailmamajanduses ning eriti aktsiabörsidel toimuv tundus silmi avamist väärt teema olevat. Tegemist on tõelise klassikaga, mida julgelt soovitan kõigile, kellel plaanis oma säästud aktsiaturule viia või lihtsalt valdkonnaga lähemalt tutvust teha. Autori võrdlus aktsiturul kiiret võitu otsiva mängija ja ahvi vahel on õige üllatav, kuid tabav. Ehk siis lühiajaliselt suuri võite võtta on autori hinnangul sama tõenäoline kui pimesilmi või ahvi vahendusel täpsust visata. Vahel saab pihta ja vahel mitte. Kuid kõiki skeptikuid peaks veenma tõsiasi, et pikas perspektiivis on aktsiaturg siiski üks kindlamaid viise investeerimiseks.
4. Gabriel Garcia Marquez: Sada aastat üksildust
See on raamat, mida olen nagu Šveikigi kümneid kordi käest pannud ja taas suvalisest kohast uuesti alustanud. Marquezi loodud sürrealistlik maailm ei jäta ilmselt ühtegi lugejat ükskõikseks, olgu selleks siis positiivne või negatiivne hinnang. Kohati täiesti hullumeelsetesse fantaasiatesse ekslev tekst ronib lugeja hinge mingi kummalise fluidumina, mida ei oskagi kirjeldada muudmoodi, kui et tekst on rabavalt mõjuv ja see ei luba ennast üleliia lihtsalt unustada. Ja nagu juba ütlesin, kutsub see end taas ja taas lugema. Nagu on keeruline lihtsalt mõista inimhinge, nii ka selle raamatu sõnumit. On selge, et raamat pole sellist populaarsus saavutanud mitte ilmaasjata.
3. Arved Viirlaid: Ristideta hauad
1952. aastal Lundis ilmunud originaalteos ilmus Eestis käesoleva aasta esimeses pooles. Raamat kirjeldab väga ehedal viisil maailmasõjaaegset nõukogude okupatsiooni ja selle keeristes sündinud metsavendlust Eestis. 1944. aastast paguluses ja viimastel aastakümnetel Kanadas elanud ning seal ka meie hulgast lahkunud autor on ilmselt üks silmatorkavamaid kirjanikke, kes Nõukogude okupatsiooni- ning metsavendade aegset sündmustikku ja eluolu kirjeldanud on. Teos on ilmunud paljudes keeltes ja pälvinud ka mitmeid auhindu. Autentsust ja mõjuvust tagab autori enda osalemine paljudes juhtunud sündmustes, mis ei tohiks kedagi külmaks jätta.
2. Walter Isaacson: Steve Jobs
Tegemist on raamatuga, mis ilmselt n-ö poolkohustusliku kirjandusena on loetud enamusel, kel suurem huvi valdkonna vastu või lihtsalt suurema lugemusega on. Eestis on lahti tõeline elulooraamatute buum, mis on kantud kummalisest huvist teiste inimeste eraelu vastu. Ise ma sellega suurt kaasa pole läinud, kuid on rida raamatuid, nagu ka eelnimetatu, mis peale konkreetse isiku eluloo valgustavad ka olulist osa meie lähiajaloost. Antud juhul siis arvutitehnoloogia arengut ja käekäiku kuni tänase päevani. Kirg, millest lähedaste ja töökaaslaste keskel parajalt hull mees lähtus, oli tõeliselt kadestamisväärt. Ainult suured asjad võivad selliselt sündida.
1. William Poundstone: Hindamatu. Õiglase väärtuse müüt (ja kuidas seda ära kasutada)
Kel vähegi erinevatel põhjustel toodete või teenuste hinnakujundusel kaasarääkimist ette tuleb, see raamatuga tutvust tegema ka peaks. Või vähemalt võiks. See on üllatav, milliste lihtsate nippide ja eripärase hindade eksponeerimisega võib inimese taju hinna aktsepteerimisel mõjutada. Küllap on enamus sellest meile vägagi tuttav, kuid mida me igapäevaelus lihtsalt ei teadvusta. Ja nutikad turundajad ei jäta seda mitte kasutamata. Kui näete restoranis veidi kummaliselt ülesehitatud ja ilma valuuta tähist esile toomata menüüd, siis teadkem, et siin on tubli turundaja näpp mängus olnud. Sama eesmärki täidab ka justkui juhuslikult menüüsse sattunud ülikõrge hinnaga vein või hirmkallis roog. Ikka selleks, et teised hinnad odavamad tunduksid ja et meid rohkem kulutama julgustada. Väga huvitav ja silmiavav lugemine.
Tarmo Laus on Müügimeistrite AS juhatuse liige: 1996. aastast Eestis alustanud ning hiljem ka Lätis ja Leedus turu suurimad telemarketingiettevõtted üles ehitanud, millest Eesti ja Läti ettevõtteid veab juhina tänaseni. Käesoleva aasta sügisest veab Tarmo juhataja ja asutajaliikmena ka Otseturundusliidu tegemisi.
Raamatublogi “5 Raamatut” ilmub koostöös Bestsales.ee ja Rahva Raamatuga.