Mina loen… Fred Jüssi


Fred Jüssi
on eesti zooloog ja loodusfotograaf. Arubal sündinud  looduse populariseerija on enda kohta öelnud, et tema ideaaliks on viljakas mittemidagitegemine. Et neid sõnu täpselt mõista, peab olema Jüssist rohkem kuulnud.
Fred Jüssilt ilmus äsja raamat imeline fotoraamat “Rajamustrid”. Millised raamatud on aga looduspiltniku lemmikud?

Tõnu Õnnepalu „Paradiis“

paradiis

Paradiis on üks koht ja üks aeg. Koht – väike küla Hiiumaa läänerannikul metsa ja mere vahel, aeg – põhiliselt 1980. aastate lõpp. See aeg ja see koht jõuavad meieni kirjadena autorilt. Realistlikus, aga samas piibellik-müütilises laadis jutustavad need pihtimuslikud kirjad korraga autori enda, ühe küla ja seal elanud inimeste lugu. Loe edasi…

Fred Jüssi: “Iga Tõnu Õnnepalu raamat üllatab mind. Kõige parem tema raamatutes on see, mis jääb sõnadest tahapoole”

 

 

 

Kahlil Gibran „Prohvet“

prohvet

Doris Kareva: “Khalil Gibran, müstikust kirjanik, kunstnik ja filosoof, kirjutas oma tähtteost „Prohvetit“ nelikümmend aastat, noorukipõlvest küpse eani.
Selle õhukese raamatu tõlkimine võttis igapäevase meditatsioonina aega aastaid.
Nii on seda raamatut ka parem lugeda – ruttamata”
Loe edasi…

Fred Jüssi: “Gibran tuletab meelde, et ainus mis on elus oluline, on Elu ise. Elu mõte on elamine.”

 

Doris Kareva „DEKA“

deka-ilmunud-ja-ilmumata-luulet-1975-2007
Ilmunud ja ilmumata luulet 1975 – 2007.
Loe edasi…

Fred Jüssi:Dorise luule on peen ja viimistletud. Tema lugu on lühike, kuid tekst väga rikas.”

 

 

H. Tammsaare „Tõde ja õigus II“

tode-ja-oigus-ii

Raamat pajatab ühe pere ja küla lugu ajast kui eestlased said 19 sajandi teisel poolel talumaad endale päriseks osta. Kuidas peeti talu sellel ajal. Kuidas sooviti rabast põllumaad juurde võita. Milliseks kujunesid selle suur töö tegemise juures suhte pereliikmete ja naabritega. Raamatu peategelasteks on naabrimehed Andres ja Pearu, keda on nimetatud eestlaste arhetüüpideks.
Loe edasi…
Fred Jüssi: “Iga eestlane peaks seda lugema. Kultuuriliselt tuleks sellest mõelda kui piiblist.”

 

Maurice Maeterlinck „Tarkus ja saatus“

tarkus-ja-saatus

Suure belgia dramaatiku ja filosoofi Maurice Maeterlincki teos on tolle ajastu vaimuelu ühe silmahakkavama esindaja usutunnistus. See on ülemlaul vaimsele vaprusele, õhutus võitlusele inimese elu määrava saatusega ja selle saatuse võitmine hingelise vabaduse ning siirusega. Loe edasi…

Fred Jüssi: “Õpetussõnu võib leida paljudest tõlkeraamatutest ja neid on hea lugeda. Aga alles pärast seda, kui see raamat on loetud. See on nagu alusmüür.”

 

Juhan Liiv „Lumi tuiskab. Mina laulan“

juhan-liiv-lumi-tuiskab-mina-laulan-valik-luulet

2013. aasta alguses, Juhan Liivi sajanda surma-aastapäeva künnisel ilmunud „Lumi tuiskab, mina laulan” on seni kõige mahukam Liivi luule kogumik. Võrreldes varasemate mahukaimate Liivi kogumikega (Friedebert Tuglase koostatud „Juhan Liivi luuletused”, 1926; Aarne Vinkeli koostatud „Sinuga ja sinuta”, 1989; Jüri Talveti koostatud „Tuulehoog lõi vetesse”, 2007) on uues kogumikus ligi poolsada luuletust lisaks. Loe edasi…

Fred Jüssi: “Vist mitte keegi pole mind puudutanud nii sügavalt kui Liiv. Inimesed ei tee pahatihti vahet algelise ja lihtsa vahel – tee lihtsuseni on sageli kõige keerulisem.”

 

Fred Jüssi ” Rajamustrid”

Trajamustrideeliste rajad ühendavad, lahutavad, tekitavad mustreid. Lõpuks rohtuvad, jättes nähtamatu jälje. Teerajal on omadus teelisele õpetada minevikust oleviku kaudu ulatuda ka tulevikku. Loe edasi…

 

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives